Hall of Famers: Inductees by Year


CLICK on the YEAR in the left column for the Induction Scrolls for that year’s Honoured Members. We are currently developing a SEARCH mechanism to simplify that process but for now, you’ll have to do an ‘eyeball’ search for the name which interests you.

YearInductees
2022Judy Brown • Carolyn Darbyshire • Keith Fenton • Ryan Fry • Jeff Ryan • Fry 2001 Team • German 2002 Team • Grove 2002 Team • Ross 2001 Team
2021Burns 1932 Team • Harstone 1889 Team • McLean 1900-1902 Team • Munro 1914 Team • Wright 1954 Team
2020Resby Coutts • Chris Neufeld • Ernie Oliver • Karen Purdy • Vic Peters • Kirkness 1984 Team • Stoughton 2011 Team
2019Kaitlyn Lawes • Rob Meakin • Isla Hagborg • Garry DeBlonde • Pidzarko 1974 Team • Fallis 1981 Team
2018Jennifer Jones • Cindy Maddock • Peter Nicholls • Jill Officer • Houck 1987 Team • Tanasichuk 1977 Team
2017June McTavish • Alex Mowat • Linda Van Daele • McTavish 1973 Team
• McFadyen 1986 Team • Calvert 2015 Team
2016Bob Boughey • Karen Dunbar • Audrey Hogg • Ron Westcott • Fowler 2015 Team • Gowling 1948 Team • Johnson 1965 Team • Montgomery 1947 Team
2015Arnold Asham • Tom Clasper • Lorne Hamblin • Dennis Thiessen • Jones 2014 Team
2014Steve Gould • Mitch Tarapasky • Hans Wuthrich • Fry 1979 Team • Pidzarko 1978 Team
2013Paul Pelletier • Cliff Wise • Ness Wise • Braunstein 1965 Team • Congalton 1932 Team • Fry 1973 Team
2012Bruce Boreham • Heather Helston • Nancy Rummery • Dunstone 1980 Team • Watson 1936-1942-1949 Teams • Wood 1930-1940 Teams
2011Jerry Brown • Clare DeBlonde • Sylvia Erickson • Orest Meleschuk • Fred Smith • Gourley 1931 Team • Laliberte 1992-1995 Teams
2010Georgina Anderson • Barb Enright • Debbie Jones-Walker • Rick Mutton • J.W. DeCourcy O’Grady • Marion Rowlands • Clark 1956 Team • Stoughton 1999 Team
2009Maureen Bonar • Billy Finlay • Barry Greenberg • John B. Mather • Darcy Robertson • Barb Spencer • Gowanlock 1953 Team • Riley 1984 Team
2008Alex Brown Sr. • Ruth Crook • Janet Harvey • Jon Mead • Walter Payne • John Usackis • Burtnyk 1981 Team • Johnson 1934 Team
2007Lynn Fallis-Kurz • Alex Fidler • Cliff Hudson • Karen Porritt • Jim Sproule • Garry Vandenberghe • Gowanlock 1938 Team • J. Ursel 1990-1991 Teams
2006Doug Armour • Malcolm Campbell • Cathy Overton-Clapham • Vic Palmer • Hal Tanasichuk • Vic Wood • Hamblin 2002 Team • Walsh 1952 & 1956 Team
2005Iris Armstrong • Elaine Jones • Ernest Rochon • Gary Ross • Zivan Saper • Peters 1992-93 Team
2004Jack Dutton • Cathy Gauthier • Robert Gourley • George Laudrum • Al Macatavish • Gord Sparkes • Thompsett 1979-80 & 1981-82 Teams
2003W.A. (Bill) Carson • Lois Fowler • Henry Kroeger • Ernie Pollard • Gary Smith • Pidzarko 1972 Team
2002Janet Arnott • George Cameron • Dave Romano • Cliff Schmidt • Winston Warren • Stoughton 1996 Team
2001Frank Cassidy • John Helston • Rod Hunter • Connie Laliberte • Barry Mulvenny • MacKenzie 1995 Team • B. Ursel 1985 Team
2000Laurie Bradawaski • Kerry Burtnyk • Bernice Lowe • Reid Lumbard • J.P. Robertson • Stoughton 1988, 1989 & 1991 Teams
1999Mary Berry • Don Duguid • Bob McGimpsey • Dot Rose • Lillian Simpson • Ketchen 1959-60 Team
1998R.J. (Bob) Picken • Jeff Stoughton • Nell Stoughton • Errick F. Willis • Burtnyk 1995 Team • Hudson 1928 & 1929 Teams
1997Mac Braden • Jim Congalton • Lyle Dyker • Lyle Henry • Mac Scales • Welsh 1947 & 1954 Team
1996Robert Dunbar Sr. • Dorothy McKenzie • Esther Poulton • Charlie Scrymgeour • Cec Watt • Mitchell 1983 Team
19951995 Sen. John T. Haig • Stan Oleson • Jim Ursel • Bryan Wood • Laliberte 1984 Team
1994Barry Fry • Bruce Hudson • Chris More • Patti Vande • Gunnlaugson 1982-84 Team
1993(No Induction)
1992Noel Buxton • Ina Light • Ray Turnbull • Grant Watson • B. Duguid 1966-67 Team
1991Isabelle Ketchen • Al Langlois • Andy McWilliams • Edith Tipping • Meleschuk 1972 Team
1990Terry Braunstein • Bert Cameron • Norm Houck • Joan Whalley • Boushy 1964-67 Team
1989Shirley Bray • Joan Ingram • Leo Johnson • Billy Walsh • Bill McTavish 1950 Team
1988Gordon Hudson • Bill Lumsden • Jimmy Welsh • Howard Wood (Sr) • Casselman 1965 Team
1987Ab Gowanlock • Mabel Mitchell • Lura McLuckie • Ken Watson • D. Duguid 1970 & 1971 Team

Manitoba Curling Hall of Fame & Museum

We are volunteer driven not-for-profit organization dedicated to celebrating the sport and telling the stories of curling in Manitoba.

Get in Touch

Email Us
DONATE